ZŠ, MŠ a PŠ Valašské Meziříčí
Základní škola, Mateřská škola
a Praktická škola
Valašské Meziříčí

Vítejte na stránkách školy, která je určena dětem se spec. vzdělávacími potřebami,
mentálním postižením, kombinovanými vadami a autismem.

Zápis do 1.třídy

25.4.2024        od 8,00 do 15,30 hod.

Masopust

Fašank, končiny, masopust, ostatky, šibřinky, obecně karneval je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou.

Je to doba hodování a veselí. Ve výuce připomínám žákům zejména české tradice a zvyky. Po lektorském programu Rozpustilý masopust, na kterém jsme byli v zámku Kinských, jsme se domluvili, že si fašank uděláme ve škole. V hodinách PV jsme tvořili masopustní dekorace. V hudební výchově jsme se učili text písně Karneval od Jiřího Pavlici, poslouchali masopustní polku, zkoušeli mečový tanec. V úterý ráno jsme upekli slaný koláč, z uvařených klobásek jsme připravili jednohubky, na tácky poskládali koblížky, převlekli jsme se do masek a vyrazili. „Zhusta, chlapci, zhusta, konec masopusta, už sa fašank krátí, už sa nenavrátí“. Ve speciálních třídách na nás čekali spolužáci v maskách, kteří se k nám připojili. Cestou jsme se zastavili v některých třídách, pootevřené dveře naznačovaly, že na nás čekají. Představili jsme jim masky smrtky, medvěda, ženicha a nevěsty, policistů, čerta. Společně jsme si zazpívali známé písničky. Nejvíce překvapený byl pan ředitel, kterého jsme nemohli nenavštívit. Takový zástup masek opravdu nečekal. I on si s námi zanotoval a dal nám do košíku plno sladkosti. V jídelně jsme zazpívali paní kuchařce Haničce a hned to bylo znát při obědě, kdy krupice všem málem tekla z talířů 😊. Po návratu do třídy jsme se pustili do masopustních dobrot. Akce se vydařila a možná jsme tak zahájili ve škole novou tradici. Popeleční středa odstartuje 40 dnů do Velikonoc. Můžeme jen konstatovat, že ten čas letí.

Mgr. Dagmar Machálková, tř. uč.

Datum vložení: 15. 2. 2024 13:37
Datum poslední aktualizace: 15. 2. 2024 13:41

Speciální škola

Rozpočet